Mesevilág és sok minden más

Egy anya nem tud gyerekének fizikai jóérzést adni, ha õ maga nem érzi azt.

A baba bõrének sajátosságai



A baba bõre éretlen, és ezért védelemre szorul, mégpedig e hármas aranyszabály mentén: hidratálni, nem irritálni, nem szenzibilizálni. Ha vendégünk babát vár, és már jó elõre ellátjuk születendõ gyermeke bõrápolására vonatkozó tanácsokkal, annak egészen biztosan örülni fog.



MENNYIBEN TÉR EL A CSECSEMÕK BÕRE A FELNÕTT BÕRTÕL?

A csecsemõ bõre éretlen, fejletlen, és a felnõtt bõrhöz képest tapasztalható minden eltérés gyakorlatilag ebbõl a különbségbõl ered. A baba bõre (irharétege) vékonyabb, áteresztõ képessége nagyobb, ezért sérülékenyebb, jobban ki van téve a külsõ környezeti hatásoknak. A csecsemõ bõre a méhen kívüli élet során tovább fejlõdik, egészen 8-9 éves korig, amikor is eléri teljes fejlettségét. Az izzadságmirigyek felnõttekre jellemzõ, tökéletes mûködésére azonban még ennél is tovább kell várni: csak a pubertás idõszakában következik be. A faggyút termelõ mirigyek mûködése a méhen belüli fejlõdés idõszakában az anyai hormonok hatása alatt igen aktív, és a születést követõ néhány hétben aktivitásuk továbbra is megmarad. Azután „mély álomba merülnek”, és csak a kamaszkorban, a szexuális hormonok hatására fokozódik majd mûködésük. A bõrfelszín védelmérõl gondoskodó hidrolipid fi lm egyik alkotójának, a faggyúnak a hiánya is hozzájárul ahhoz, hogy a babák bõre a felnõtt bõrhöz képest jóval gyengébb, sérülékenyebb.

A BABÁK BÕRSZÁRAZSÁGÁNAK OKAI

Részint a faggyútermelés hiánya miatt, részint pedig az izzadást szabályozó izzadságmirigyek mûködésének 2-3 éves korig tartó részlegessége miatt a babák bõre száraz. Ez utóbbi sajátosságnál fogva a csecsemõk sokkal inkább ki vannak téve a hõguta veszélyeinek, mint a felnõttek. A faggyú és az izzadság hiánya miatt a külsõ agressziókkal, fertõzésekkel szemben is védelmet nyújtó hidrolipid fi lm gyakorlatilag szinte nem is létezik csecsemõkorban. Ezért a babák bõre sokkal inkább hajlamos az irritációra, és kevésbé védett a bõrszárazsággal szemben: könnyen dehidratálódik, berepedezik.

A baba bõrének sajátosságai

MELY KÖRNYEZETI HATÁSOKRA LEGÉRZÉKENYEBB A BABABÕR?

A vékony és permeábilis bababõr különlegesen érzékeny a klimatikus hatásokra (nevezetesen a napfény okozta sugárzásra), illetve a vegyi hatásokra (az alkoholra és a különbözõ, külsõleg alkalmazandó gyógyszerekre). A csecsemõk bõre érzékeny továbbá a hidrolipid film hiánya miatti semleges pH-érték következtében is, amelynek szabályozóképessége a felnõttek bõréhez képest sokkal alacsonyabb. A baba bõre a lúgos kémhatású anyagokkal (izzadsággal, vizelettel) szemben, valamint a különféle mikrobákkal szemben kevésbé ellenálló, mint a felnõtt bõr. A fertõzések ellen ugyanis a savas kémhatás (az alacsony pH-érték) nyújt védelmet.

MILYEN BÕRÁPOLÁS A LEGMEGFELELÕBB?

A bõr higiéniája elengedhetetlen, de a túlzásoktól tartózkodni kell. A pelenkát a lehetõ leggyakrabban érdemes cserélni, de a napi egyszeri fürdés bõven elegendõ, hogy ne tegyük ki túl nagy terhelésnek a hidrolipid fi lm által védettséget alig élvezõ bõrt. Tisztálkodó szerként csak kímélõ, teljesen ártalmatlan, dermatológiai és bakteriológiai szempontból is tesztelt, nem irritáló, könnyen tolerálható készítmények alkalmazhatók. Fürdés után a bõrt alaposan meg kell törölni, de a hámot irritáló dörzsölés helyett ezt fi nom, nyomkodó mozdulatokkal szabad csak végezni. A hidrolipid fi lm helyreállítására, és a bõr rugalmasságának, hidratáltságának megõrzése érdekében napi egy-két alkalommal bekenhetjük a baba bõrét hidratáló hatóanyagokban gazdag krémmel vagy ápolótejjel.

A baba bõrének sajátosságai

MELY KÉSZÍTMÉNYEK KERÜLÉSE AJÁNLATOS?

Teljes mértékben kerülni kell a szappan használatát, akár szilárd (hagyományos), akár folyékony állapotban, mert ezek megváltoztatják a bõr pH-értékét, és tovább gyengítik az amúgy is alig létezõ hidrolipid fi lmet, kiszárítják a bõrt, amely rugalmatlanná válik, és húzódik. A legkisebbek ápolásában a termékválasztást az egyszerûségnek, a körültekintésnek és az óvatosságnak kell meghatároznia, az irritációmentes hidratálás szellemében. Teljesen ártalmatlan, jól kipróbált termékeket kell választani, a tökéletes biztonság érdekében kizárólag olyanokat, amelyek nem tartalmaznak irritatív vagy allergizáló összetevõket, például vegyi úton elõállított illatanyagokat, perui balzsamot (ezt a hegképzõ és gyakran allergizáló természetes alapanyagot), kolofánt (számos kozmetikai szer adalékanyagaként használatos gyantaféleséget), olyan tartósítószereket, mint a parabének, vagy a hexamidinhez hasonló hatású antiszeptikus anyagokat, hogy csak a leggyakrabban elõfordulókat említsük.

A BABÁK JELLEGZETES BÕRPROBLÉMÁI

A csecsemõkori dermatózisok közül a legjellemzõbb az atópiás dermatitis, amelyet alkati ekcémának is szokás nevezni. A tíz év alatti gyerekek 15-20%-át érinti ez a betegség, amely 3 hónapos és 5 éves kor között a leggyakoribb. Az elváltozás allergiás eredetû, genetikailag kódolt, öröklõdõ betegség. A bõr viszket, felületén piros foltok jelennek meg, és a kisebesedett területek gyakran szivárognak. A leggyakrabban érintett testtájak az arc, a homlok, az áll, a könyök és a térd. A bõrkiütés hullámokban jelentkezik, és az egyes krízisek között a gyermek bõre száraz, durva és hámlik. E tünetcsoportot nem szabad összetéveszteni az egyszerû bõrirritációval, amely valamely agresszív bõrápoló termék elsõ vagy második alkalommal történõ használatát követõen jelentkezik a bõrön. Az érintett bõrfelület kipirosodik, ráncos lesz, és hámlik, húzódik és csíp, de nem viszket.

A baba bõrének sajátosságai

TOVÁBBI TANÁCSOK AZ ATÓPIÁS EKCÉMÁBAN SZENVEDÕ BABA ÁPOLÁSÁHOZ

A hidratáció elengedhetetlen, azért is, mert a betegség kezelésére használt gyógyszerek, például a helyi kortikoid kezelés, tovább szárítják a bõrt. Az atópiás ekcémás bõrt csak enyhe, kímélõ hatású, szappant nem tartalmazó mosdószerekkel szabad tisztítani. Ahányszor csak szükségesnek látszik, akár napi két-három alkalommal is bátran használható bõrlágyító, bõrpuhító ápoló készítmény, amely hatóanyagainál fogva is hozzájárul az amúgy is vékony és sérült hidrolipid fi lm helyreállításához. Erre a célra azonban csak tökéletesen biztonságos, hipoallergén, illatanyagés színezékmentes termékek alkalmasak. A lényeg, hogy a bõr védelmérõl maximálisan gondoskodjunk, és a lehetséges minimumra csökkentsük a bõrkárosító hatásokat.

A BABA HAJÁNAK ÁPOLÁSA

A baba hajának speciális ápolására kis mennyiségben jelenlévõ, enyhe koncentrációjú felületaktív anyagot tartalmazó sampont kell alkalmazni, amely mentes a fejbõr ápolására szolgáló mindenfajta speciális (például korpaellenes) adaléktól. A sampon ne legyen túl erõsen habzó, pH-értéke pedig a könny kémhatásához közeli legyen, hogy ne csípje a szemet. Az alapelv itt is a jó tisztítóhatás, mindenféle agresszió nélkül.

A baba bõrének sajátosságai

MILYEN TERMÉKEKET ÉRDEMES VÁLASZTANI?

Babát váró vendégünket a babaápolási termékek választására vonatkozóan tehát a következõ tanácsokkal érdemes ellátnunk:
• Válasszon a babák bõrének fejletlenségével harmonizáló, lehetõleg természetes, bio hatóanyagokat tartalmazó, gyengéden ápoló, hidratáló készítményeket.
• Ellenõrizze, hogy a megvásárolandó termék dermatológiailag tesztelt-e, és kivételesen jól tolerálható-e az érzékeny bõrûek számára is.
• Gyõzõdjön meg róla, hogy a készítmény nem tartalmaz gyanús vegyi eredetû összetevõket: fenoxietanolt, parabéneket, színezékeket, szintetikus eredetû illatanyagokat, szappant, alkoholt...
• Válasszon pH-semleges terméket, amely tekintettel van babája bõrének természetes egyensúlyára.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 10
Heti: 63
Havi: 227
Össz.: 56 941

Látogatottság növelés
Oldal: A baba bőre
Mesevilág és sok minden más - © 2008 - 2024 - sly.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »